:: خط تولید کک طبس

خط تولید

ظرفیت کارخانه کک سازی طبس 450 هزار تن در سال میباشد. ظرفیت کل کارخانه بر اساس ظرفیت 1/2 میلیون تن در سال طراحی گردیده است که در حال حاضر فاز اول بهره برداری شده است. تکنولوژی کارخانه کک سازی بر اساس تکنولوژی بازیافت حرارتی/ تولید قالبی زغال طراحی و ساخته شده است که در کارخانه کک سازی طبس از آخرین نسخه این تکنولوژی که در کشورهای چین و برزیل و ویتنام و هند اجرا شده است (دانش فنی سال 2008) استفاده گردیده است. هدف از استفاده از این تکنولوژی؛ تولید کک با کیفیت بالا (مکانیکی و شیمیایی)، کاهش و حذف عمده آلاینده های محیط زیستی، کاهش مصرف آب و برق و حذف مصرف سوخت، امکان تولید برق با استفاده از بازیافت حرارت خروجی کوره ها و سایر طرحها و قابلیتها توسعه ای و اقتصادی می باشد. قسمت های مختلف این کارخانه شامل کارگاه آماده سازی ذغال، کارگاه کک سازی، کارگاه و برج خنک کننده و کارگاه دانه بندی کک می باشد.

- کارگاه آماده سازی زغال

در این کارگاه زغال پس از دپو در انبارها، توسط تونلهای زیر زمینی به سنگ شکن اولیه منتقل میگردد. سنگ شکن اولیه برای خردایش زغالهای غیر کک شو پیش بینی شده است. سپس پس از عبور از این واحد زغال به سیلو های اصلی وارد شده و پس از اختلاط (در صورت تامین زغال از چند منبع) به سنگ شکن ثانویه منتقل می گردد که این واحد وظیفه خردایش نهائی و همگن سازی زغالها و مخلوط نهائی را دارد. مرحله بعدی برج زغال می باشد که وظیفه انبار سازی زغال و انتقال زغال به ماشین تولید قالب زغال (ماشین شارژ) را دارد.

- قسمت کک سازی

قسمت های اصلی کارخانه کک سازی شامل کوره های کک سازی، ماشین تولید قالب زغال و شارژ زغال و تخلیه کک و سایر قسمتها می باشد. فاز اول این کارخانه شامل 6 عدد باتری می باشد که هر باتری شامل 17 سلول (کوره) می باشد، که این 102 سلول بر اساس تکنولوژی بازیافت حرارتی که یکی از جدیدترین متدهای کک سازی جهان می باشد ساخته می شوند. کوره های کک سازی به طوری طراحی شده است که با حداقل هزینه و در کوتاهترین زمان، امکات افزایش ظرفیت از 450 هزار تن در سال به 600 هزار تن در سال وجود دارد که زیرساختهای مربوطه در حال حاظر در کارخانه اجرا گردیده است. همچنین در پلتفرمهای میانی باتریهای کک سازی، فونداسیون بویلرهای کک سازی اجرا شده است که در آینده برای تولید بخار و انتقال آن به نیروگاه 36 مگاواتی بازیافت حرارتی استفاده خواهد شد.

- کارگاه و برج خنک کننده

کارگاه و برج خنک کننده شامل برج خنک کننده، حوضچه های ته نشینی و پمپ خانه می باشد، که هدف اصلی این قسمت خنک کردن کک پس از خروج از کوره ها می باشد. در برنامه شرکت کک طبس احداث تاسیسات CDQ (نیروگاه تولید برق برج خنک کننده به روش بخار با ظرفیت 25 مگاوات) وجود دارد که پس از تولید و رسیدن به راندمان این طرح اجرا می گردد.

- کارگاه دانه بندی کک

قسمت دانه بندی کک، وظیفه ذخیره سازی کک تولیدی بر اساس دانه بندیهای مجاز را دارد. دانه بندیهای مجاز در این کارگاه به سایزهای 80-25 میلیمتر، 25-10 میلیمتر و 10-0 میلیمتر جدا سازی می شود که بالای 90 درصد کک تولیدی سایز 25-80 میلیمتر می باشد که از خواص این تکنولوژی می باشد. مقدار تولید دانه بندی 10-25 میلیمتر نیز 5 درصد کل تولید می باشد.

تعداد بازدید : 3493
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 16:21- 1400/7/27
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
 
       
تمامی حقوق سایت برای گروه سرمایه گذاری فلات ایرانیان محفوظ است