:: شرکت کک طبس

کک متالوژی

کک از حرارت دادن ذغالسنگ بدون هوا با دمای 1150 درجه سانتیگراد و تحت زمان معین با فشار منفی می باشد. با انجام این فرآیند غیر کربنی موجود در زغال بطور کامل در کوره ها سوخته و بصورت حرارت از کوره ها خارج می شود و تنها کک با خلوص کربن بالای 85 درصد در کوره ها باقی می ماند. کک یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین ماده اولیه ورودی در فرآیند تولید آهن به روش کوره بلند می باشد بطوریکه به ازای تولید هر تن چدن در کوره بلند حدود 450 کیلوگرم تن کک مصرف می شود و از آنجا که بیش از 70 درصد فولاد دنیا با روش تولید چدن در کوره بلند تولید می شود کک اهمیت مهمی در صنعت و عوامل اقتصادی فولاد دارد. با توجه به ارزش کک، در هر تن چدن در حدود 50-60 درصد قیمت تمام شده چدن را کک متالورژی تشکیل میدهد.

در حال حاضر دو فرآیند کک سازی در دنیا مرسوم می باشد:

• کک سازی مرسوم یا بازیافت مواد شیمیایی: در این روش گازها از کک سازی با فشار مثبت خارج شده و حرارت لازم برای عملیات کک سازی از احتراق خارجی گازهای بازیابی شده از فرآیند کک سازی، سوختن گاز تمیز کوره بلند و یا احتراق دو گاز مذکور تامین می گردد. دمای پخت در این فرآیند 950 تا 1000 درجه سانتیگراد می باشد. در این فرآیند زغالسنگ کک شو بعنوان ماده اولیه در کوره های عمودی با عرض 43 سانتی متر شارژ می گردد و محصولات این فرآیند شامل کک و محصولات شیمیایی است که از گاز خارج شده از بستر زغال در طول کک سازی بازیافت می شود. محصولات شیمیایی شامل قیر زغالی، قطران، آمونیاک، بنزول، متانول، نفتالین، فنول، سولفات آمونیوم و سایر محصولات می باشد.

• کک سازی بازیافت حرارتی و تولید قالبی زغال: در این فرآیند هوا با فشار منفی به کوره های کک سازی وارد می شود تا مواد زائد و فرار پس از سوختن کامل توسط لوله های جمه آوری گاز و پس از طی کردن سیکل سوخت کامل از کوره ها خارج شده و در تولید برق از آن استفاده می گردد. در این فرآیند قابلیت استفاده از زغال های کک شو، نیمه کک شو و غیر کک شونده بعنوان ماده اولیه وجود دارد که با هدف حفظ مشخصات کک تولیدی بر اساس نیاز بازار ترکیب آن تهیه و زغالها پس از ترکیب در قسمت آماده سازی زغال وارد کوره می گردد. محصولات فرآیند بازیافت حرارتی شامل کک و برق می باشد. بدلیل استفاده از ماشین شارژ زغال بصورت قالبی، مشخصات کک تولیدی دارای خواص مکانیکی و شیمیایی بهتری می باشد که در حال حاضر بعنوان بهترین آنالیز تولیدی کک متالورژی در کشور شناخته می شود. با فرآیند موجود امکان تولید کک ریخته گری هم وجود دارد که بدلیل کاهش چشمگیر مصرف در بازار و شرایط فرآیندی این تولیدات و قیمت بالای محصول، از برنامه تولید حذف گردیده است.

کک:
کک عمدتاً با ابعاد mm 80-25 برای تولید چدن در کوره بلند و سایز 10-25 میلیمتر برای صنایع آگلومراسیون، کوره های ریخته گری، صنایع فروآلیاژها و صنایع قند و شکر استفاده می شود. دانه بندی 0-10 میلیمتر نیز به کارگاه بریکت سازی منتقل می شود که مورد مصرف صنایع ریخته گری و فروآلیاژها می باشد.


نیروگاه بازیافت حرارتی

ظرفیت نیروگاه بازیافت حرارتی کارخانه کک سازی طبس 36 مگاوات طراحی و در حال اجرا می باشد. این نیروگاه از 2 توربین بخار و 3 بویلر بازیافت حرارتی تشکیل خواهد شد و در وصرت توسعه ظرفیت کک سازی به 600 هزار تن یک بویلر دیگر به این نیروگاه اضافه می گردد و از توربینهای موجود استفاده خواهد شد. حرارت خارج شده از کوره های کک سازی 1150 درجه سانتی گراد می باشد که این حرارت در بویلر برای تولید بخار آب استفاده می شود. بخار تولید شده به واحد نیروگاه فرستاده شده و توسط توربین بخار و ژنراتور 36 مگاوات برق تولید می گردد. پس از راه اندازی نیروگاه بازیافت حرارتی، برق تولیدی برای استفاده کارخانه کک سازی طبس و معادن زغال سنگ پروده طبس و سایر مصرف کنندگان به شبکه برق سراسری منتقل میگردد. در حال حاضر شبکه 132 کیلوولت طبس به معادن پروده از جوار کارخانه کک سازی عبور می کند که در فاصله 6 کیلومتری به 20 کیلوولت تبدیل می شود.

در حال حاضر مناقصات مربوط به اجرای نیروگاه برگزار شده است و شرکت برنده مناقصه در حال مبادله اسناد فنی برای احداث نیروگاه می باشد. دوره احداث نیروگاه 18 ماه می باشد و فروش برق آن با حمایت سازمان انرژی های نو (سانا) زیرمجموعه مصوبه خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدید پذیر و پاک در قالب تولید برق از بازیافت تلفات حرارتی در فرآیندهای صنعتی انجام می گیرد.تعداد بازدید : 8370
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 00:55- 1400/7/1
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
 
       
تمامی حقوق سایت برای گروه سرمایه گذاری فلات ایرانیان محفوظ است