:: پیش بینی امروز بورس و قیمت دلار

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی بازار سهام امروز را هم با کاهش قیمت ها و افت شاخص شروع کرد که واحد تحلیل کارگزاری بورس بیمه ایران در مورد وضعیت امروز و روزهای آینده بورس ، محدوده قمیت دلار و صنایع برتر پیش بینی و اعلام کرد عواملی نظیر در سود بودن معامله گران، عرضه سنگین حقوقی ها، نگرانی از افت مقدار فروش در گزارش های ماهانه شرکت ها ، افت نرخ ارز (به لحاظ روانی) و بحث کنترل اعتبار شرکت های کارگزاری ، بیشترین نقش را در اصلاح اخیر بازار و شاخص داشته است.

این اصلاح ، تلنگری برای معامله گران تازه وارد و هیجانی بود و البته بر کسی پوشیده نیست که بازار برای تداوم روند صعودی نیاز به اصلاح قیمت و دست به دست شدن دارد.بنابراین اصلاح بازار فرصتی برای اصلاح پرتفوی و حرکت به سمت سهام شرکت هایی است که در وهله اول آینده روشن تری دارند و در وهله دوم از وضعیت بنیادی مناسبی برخوردارند.

اما برای امروز، با توجه به اصلاح روزهای اخیر و معاملات پرحجمی که خصوصا" در نیمه دوم بازار روز گذشته انجام شد ، انتظار برقراری تعادل در اکثر نمادها را داریم. در این بین برخی از نمادها نیز با توجه به قانون تغییرات قیمتی 20 درصدی، در راستای شفاف سازی و اعلام این مساله که تغییری در وضعیت شرکت رخ نداده، متوقف خواهند شد!!!

نکته مهمی که معامله گران باید به آن توجه داشته باشند این است که برقراری تعادل پس از سقوط اخیر، الزاما" به معنای خاتمه یافتن اصلاح نیست ! به نظر می رسد با توجه به جو روانی شکل گرفته طی یک هفته اخیر، بازار برای برگشت به کانال 190 هزار واحدی و لمس سقف قبلی، کار دشواری داشته باشد.

بنابراین به نظر می رسد برای یک دوره چند هفته ای و حتی بیش از یک تا 2 ماه ، شاهد رفتار نوسانی بازار، کف سازی، الک شدن سهام و صنایع برای آغاز دوره رونق بعدی باشیم. بدیهی است در این بین برخی از صنایع می توانند مسیر متفاوتی از شاخص را در پیش بگیرند. رسیدن گزارش های ماهانه نیز نقش بسزایی در رفتار بازار خواهد داشت.

لذا معامله گرانی موفق خواهند بود که از فضایی که در روزها و هفته های آتی شکل می گیرد، بیشترین بهره را ببرند.

درخصوص نرخ ارز هم باید گفت که بازار تا حدودی از رفتار غیر عقلانی و هیجانی فاصله گرفته و انتظار می رود دلار در بازه قیمتی 10 تا 12 تومان آرام گیرد. بنابراین نگرانی از بابت کاهش سود در شرکت هایی که فروش را بر اساس نرخ دلار مد نظر قرار می دهند، وجود ندارد اما احتمال کاهش مقدار فروش و رکود را نمی توان نادیده گرفت !

به نظر می رسد، در صورتی که دولت بتواند بازار ارز را به تعادل برساند، در گام بعدی چتر حمایتی خود را بر سر شرکت های پائین دستی باز کند. چراکه ادامه این وضعیت با شرایط فعلی برای این دست شرکت ها بسیاری دشوار است ! بنابراین معامله گران باید به شدت تحولات را رصد کرده و تغییرات را در نوع سرمایه گذاری لحاظ کنند.

برای هفته های آتی انتظار می رود صنایعی نظیر سیمان ، بانکداری، داروسازی ، رایانه و برخی از تک سهم ها بتوانند مسیر آرام و متعادل تری را در پیش بگیرند. البته برخی از صنایع نیز ظرفیت چرخش قوی تر را دارند .منبع: پایگاه خبری بورس پرس


تعداد بازدید : 3016
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 14:56- 1401/5/26
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
 
       
تمامی حقوق سایت برای گروه سرمایه گذاری فلات ایرانیان محفوظ است