:: توصیه های کاربردی پروفسور جلیلوند

:: توصیه های کاربردی پروفسور جلیلوند به شرکت های ایرانی

پروفسور ابوالحسن جلیلوند، عضو هیات مشاوره دانشکده بازرگانی دانشگاه ایالتی شیکاگو با اشاره به قوت گرفتن توافق جامع میان ایران و 1+5 و رفع تحریم های ظالمانه اقتصادی غرب علیه ایران، به شرکت های فعال در داخل کشور توصیه کرد، خود را برای شرایط پس از رفع تحریم ها آماده کنند.
پروفسور جلیلوند که در این روزها با هدف برگزاری دومین کارگاه آموزشی مباحث پیشرفته در امور مالی و سرمایه گذاری برای مدیران و کارشناسان ارشد شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در تهران حضور دارد، در حاشیه این کارگاه آموزشی با وب سایت رسمی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی به گفت و گو نشست. 
او در بخشی از این گفت و گو اظهار کرد:  شرکت های بورسی ایران به خاطر تحریم ها دچار مشکلاتی هستند، اما ایران هنوز با بسیاری از کشور های خارجی ارتباط دارد و خیلی از شرکت های ایرانی در حال کار کردن با این کشورها هستند. در عین حال، به نظر من مذاکرات ایران و 1+5 که در حال انجام است، به نتیجه خواهد رسید. از این رو، مهمترین کاری که شرکت های ایرانی باید انجام دهند، این است که خود را برای شرایط پس از رفع تحریم های ظالمانه غرب علیه ایران آماده کنند.
به گفته وی، در صورت پیشرفت مذاکرات هسته ای، تقاضا برای معامله با شرکت های ایرانی بسیار زیاد می شود و شرکت هایی که آینده نگری نکرده اند، دچار مشکل می شوند.
وی افزود: الان به نظر من یکی از مهمترین کارهایی که شرکت ها باید انجام دهند این است که باید فکر کنند که چگونه خود را با این شرایط هماهنگ کنند، برای اینکه شرکت های خارجی برای انتخاب شرکای خود صبر نخواهند کرد.
پروفسور جلیلوند پیش از این در تابستان سال جاری اولین کارگاه آموزشی مباحث پیشرفته مدیریت مالی را برای مدیران و کارشناسان ارشد شرکت سرمایه گذاری خوارزمی برگزار کرده بود. همچنین قرار است در تابستان سال آینده نیز سومین کارگاه آموزشی خود را برای مخاطبان یادشده برگزار کند. 
او در این باره گفت: به طور کلی این دوره های آموزشی به سه قسمت تقسیم شده است که قسمت اول آن در رابطه با مسایل ویژه سرمایه گذاری در ایران و در سطح جهان بود که به طور کلی مسایل و فرایند امور بورس اوراق بهادار تهران و بورس سایر کشورها رامرور کردیم. همچنین یک سری مدل های مدیریتی - که امروزه در سطح جهان از آن ها استفاده می شود - و کاربرد های آن مدل های مدیریتی مورد بررسی قرارگرفت.
وی اظهار کرد: تمرکز قسمت دوم  که در دومین کارگاه از 8 تا 12 آذر جاری مطرح  شده و می شود، بر کار مدیریت شرکت ها است. در این بخش به مسایل سرمایه گذاری شرکت ها و به فاکتورهایی در مورد شرایط صدور اوراق قرضه شرکت ها توجه می شود. همچنین مساله نرخ بهره ی سرمایه و مدل هایی که این نرخ سرمایه را به وجود می آورند نیز مورد توجه قرارمی گیرد. 
وی افزود: در قسمت سوم که در تابستان سال آینده برگزار خواهد شد، مسایل مربوط به مدیریت ریسک ترازنامه شرکت ها را مطرح می کنیم و سعی می شود به شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در پیاده سازی برنامه مدیریت ریسک آن کمک کنیم. البته در حال حاضر، الگویی برای مدیریت ریسک در این شرکت وجود دارد که سعی خواهیم کرد آن را تکمیل کنیم و به طور کلی فرهنگ مدیریت ریسک را در شرکت خوارزمی ترویج و عملیاتی نماییم. 
پروفسور جلیلوند همچنین با اشاره به مکاتبات فرهنگی و آکادمیک خود با دکتر صیدی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی  گفت: در سال 2009  که من رییس دانشکده مدیریت دانشگاه لویولا بودم، دکتر صیدی در شیکاگو حضور داشتند و دانشکده ما از او دعوت کرد تا در رابطه با بانکداری اسلامی، کنفرانسی ارایه دهد و بعد از آن برنامه، ما با یکدیگر آشنا شدیم. البته، شرکت سرمایه گذاری خوارزمی یکی از بزرگ ترین شرکت های سرمایه گذاری در ایران است و این مساله نیز در انتخاب من برای تدریس مباحث پیشرفته مدیریت امور مالی تاثیر داشته است. 
استاد دانشگاه ایالتی شیکاگو در پاسخ به این که شاخص های یک نظام پیشرفته مالی چیست؟ نیز اظهار کرد: در مرحله اول، شرکت باید سرمایه گذاری صحیح انجام دهد. سرمایه گذاری هر شرکت دو جنبه دارد، یکی سرمایه گذاری در کارهایی که آن شرکت عملا انجام می دهد و دیگری سرمایه گذاری در بخش نوآوری شرکت است. شرکت باید منابعی را که به آینده خود اختصاص می دهد مشخص کند. 
وی افزود: مساله بعدی این است که شرکت باید مشخص کند چه مقدار بدهی دارد و چه مقدار از سرمایه اش را باید از طریق سهام به دست بیاورد و چه مقدار را باید از طریق صدور اوراق قرضه به دست آورد. باید توازن مشخصی میان این دو نوع تامین سرمایه وجود داشته باشد. هرچه نرخ بهره سرمایه پایین بیاید، بازده سرمایه گذاری شرکت بیشتر می شود و ارزش دارایی های شرکت بالا می رود. شرکت همچنین باید یک مدیریت ریسک قوی داشته باشد. شرکت باید توجه کند که کارشناسان وکارکنان ، بدنه اصلی شرکت هستند و باید به رفع مشکلات آنان کمک کند و بازدهی آن ها را بالا ببرد.

سوابق علمی و اجرایی پروفسور جلیلوند
دکتر ابوالحسن جلیلوند با بیش از 30 سال تجربه اجرایی در سطح بین المللی، رییس دانشکده و پژوهشگر ارشد در دانشگاه های دولتی و خصوصی برتر آمریکا (دانشگاه لویولا شیکاگو) و کانادا (دانشگاه دالهوزی) است. همچنین انجام پروژه های پژوهشاتی در مورد سیاست های تامین مالی از طریق استقراض، مدیریت ریسک، بدهی های مستقل، تجدید ساختار و حاکمیت که از طریق کمک های مالی پژوهشاتی مورد حمایت قرار گرفته، بخشی از فعالیت های وی را شکل می دهد. وی عنوان ویراستار ارشد ژورنال کانادایی علوم اجرایی و رییس واحد شرقیAACSB و مشاور دانشگاه در کشورهای آمریکا، کانادا، هند و خاورمیانه را در کارنامه تخصصی خود جای داده است. ضمناً پروفسور جلیلوند به عنوان یک متخصص مالی و نظارتی، از طرف شرکت های دولتی و خصوصی نیز فعالیت کرده است. در سال 2009 به سبب مهارت در آموزش اخلاق تجاری، توسط موسسه اتیسفر نیویورک به عنوان یکی از 100 فرد برتر در زمینه اخالق تجاری انتخاب شده است. وی مدرک دکتری خود را در رشته فاینانس از دانشگاه کارولینای شمالی، مدرک MBA را از دانشگاه اوکلاهاما و لیسانس خود را از موسسه بانکداری ایران اخذ کرده است و  در حال حاضر در دانشکده بازرگانی کوئین لان دانشگاه لویولای شیکاگو مشغول به فعالیت است و عضویت هیات مشاوره دانشکده بازرگانی دانشگاه ایالتی شیکاگو را به عهده دارد.

- متن کامل گفت و گو با پروفسور جلیلوند در شماره آتی ماهنامه «وخارزم» منتشر و در همین وب سایت نیزمنعکس خواهد شد.


تعداد بازدید : 7399
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 14:44- 1401/5/26
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
 
       
تمامی حقوق سایت برای گروه سرمایه گذاری فلات ایرانیان محفوظ است